Suomen suurin yhteiskunnallisen keskustelun festivaali eli SuomiAreenakäynnistyy Porissa juhannuksen jälkeiselle viikolla. S-ryhmälle merkityksellisistä teemoista keskustellaan kolmena päivänä:
Keskiviikkona 25.6. Olenko koskaan oikean ikäinen työelämään? -keskustelussa pohditaan, millainen on työelämä, jossa eri ikäiset voivat aidosti tuntea kuuluvansa joukkoon ja menestyä yhdessä. Mukana keskustelussa SOK:n rekrytointipäällikkö Annina Hyvönen
Torstaina 26.6. Kun Suomeen kohdistuva matkailu tuplataan – Maantieteellinen sijaintimme ei määritä tulevaisuutta, vaan sen tekevät valinnat. Tuplaaminen edellyttää pitkäjänteistä yhteistyötä niin politiikan, elinkeinoelämän, liikenteen kuin kulttuurinkin salalla. Matkailussa on kyse Suomen elinvoimasta, työpaikoista, investoinneista ja kansainvälisestä näkyvyydestä. Matkailupäivän taustavoimina ovat Finavia, Finnair, MaRa ry, Suomen matkailualan liitto SMAL, S-ryhmä, Vinking Line, Visit Finland ja VR. S-ryhmää matkailupäivänä lauteilla edustavat PKO:n toimitusjohtaja Juha Kivelä ja matkailukaupan johtaja Jaana Matikainen SOK:lta.
Torstaina 26.6. illalla lavalle nousee Suomea tunnetuksi tehnyt KAJ. Kaikille avoimen maksuttoman keikan sponsoroivat S-ryhmä ja Svenska Kulturfonden i Björneborg -säätiö eli SkiB
Perjantaina 27.6. Moni kakku päältä kaunis -paneelikeskustelussa maksamisen palvelujen kehityspäällikkö Juuso Paulasuo SOK:lta avaa keskustelussa kuluttajiin kohdistuvia verkkokauppahuijausten eli niin sanottujen valeverkkokauppojen toimintaa: miten ne huijaavat kuluttajia sekä verkkokaupan ekosysteemin palveluntarjoajia ja miksi niitä ylipäätään on olemassa.
SuomiAreenan keskusteluja voi seurata suorana tai tallenteena MTV Katsomossa.
#ässäduunissa #matkailupäivä