Till startsidan
Till startsidan
Sök
20.10.2023

S-gruppens försäljning ökade i januari–september jämfört med i fjol – försäljningen på hotell och restauranger har nästan nått samma nivå som före coronan

Den momsfria detaljhandelsförsäljningen inom S-gruppen uppgick till 10 566,8 miljoner euro i januari–september. Ökningen jämfört med i fjol var 6,2 procent. Det största uppsvinget stod hotellen och restaurangerna för, där försäljningen ökade med 15,5 procent jämfört med i fjol. S-gruppens dagligvaruhandel och Sokos modehandel gick fortsatt bättre än marknaden.
Checka in på OSH Presidentti
Den momsfria detaljhandelsförsäljningen inom markethandeln uppgick till 7 724,8 miljoner euro i januari–september, vilket är en ökning med 8,5 procent jämfört med motsvarande period i fjol. Under årets tredje kvartal uppmättes den varmaste septembermånaden någonsin, vilket delvis påskyndade försäljningsutvecklingen genom att öka efterfrågan på bland annat drycker. Å andra sidan bromsade det exceptionellt varma vädret upp försäljningen av höstkläder och skor.Inom Prismas bruksvaruhandeln förblev efterfrågan stabil under sommaren och början av hösten, trots det svåra ekonomiska läget för konsumenterna. S-gruppens dagligvaruförsäljning i Finland ökade varje månad i januari–september mer än den övriga marknaden.– Ett mångsidigt sortiment till ett rimligt pris är handelslagens grundläggande löfte, vilket har ökat i betydelse i det svåra ekonomiska läget. Därför sänkte vi priset på hundra Xtra-produkter i september som en fortsättning på vår sänkning i mars, då vi sänkte priset på nästan fyrahundra Xtra-produkter, säger Hannu Krook, SOK:s koncernchef. Den positiva utvecklingen inom markethandeln avspeglades även i webbhandeln. I matbutiken på nätet, S-kaupat, har ökningen som mest varit över 20 procent snabbare på månadsnivå än i fjol, och inom bruksvaruhandeln ökade försäljningen i webbutiken Prisma.fi under årets tredje kvartal med över 30 procent jämfört med i fjol.Även försäljningen i S-gruppens foodservice-företag, Meira Nova Oy, utvecklades positivt och snabbare än marknaden i januari–september.

Handeln med mode på Sokos ökade snabbare än marknaden, försäljningsrekord under kampanjen 3+1 Dagar

S-gruppens försäljning inom varuhus- och fackhandeln uppgick till 190,7 miljoner euro i januari–september, en ökning på 5,8 procent jämfört med i fjol. Den stabila återhämtningen efter pandemin fortsatte på Sokos och inom kedjan Emotion. I år har försäljningen utvecklats positivt särskilt inom produktgrupperna för skönhet och mode. Även förnyade Sokos.fi har fått ett gott mottagande.– Det framgångsrika samspelet mellan de fysiska butikerna och webbhandeln avspeglades på hösten i vår traditionella kampanj 3+1 Dagar, där försäljningen var den bästa någonsin i kampanjens 30 år långa historia, säger Hannu Krook.Inom modehandeln utvecklades försäljningen på Sokos bättre än marknaden i januari–september, även om det exceptionellt varma vädret i september under årets tredje kvartal dämpade efterfrågan på höstplagg. I år utsågs Sokos för andra gången i rad till Finlands mest ansedda klädbutik i Taloustutkimus undersökning Brändien arvostus.

Fin utveckling under sommarsäsongen för hotellen och restaurangerna samt ABC-kedjan

Försäljningen inom S-gruppens resebransch- och bespisningsverksamhet uppgick till 607,3 miljoner euro i januari–september. Ökningen jämfört med motsvarande period i fjol var 15,5 procent. Totalt sett låg försäljningen i januari–september på nästan samma nivå som 2019 före coronan. Drivmotorn under den utmärkta sommarsäsongen var juli månad, då försäljningen på restaurangerna och hotellen var rekordartad. Efterfrågan var god även under början av hösten. Utöver fritidsaktiviteter ordnas det återigen aktivt olika möten och andra arbetsrelaterade evenemang. I restaurangerna har särskilt koncepten för snabba måltider ökat i popularitet.– Hotellens och restaurangernas fina sommarsäsong och återhämtning från de tuffa coronaåren är verkligt glädjande att se, och resultatet av långsiktigt arbete. I Finland och Estland översteg försäljningen i januari–september till och med nivån 2019. Våra framgångsrika förnyelser och vårt utmärkta pris-kvalitetsförhållande lockar såväl privat- som företagskunder. Trots de ekonomiska osäkerhetsfaktorerna ser vi relativt positivt på hösten och julfestsäsongen. Människors behov av att träffas har inte försvunnit trots att distansarbete blir allt vanligare, utan tvärtom vill man satsa på samvaro och gemenskap, säger Hannu Krook.Inom S-gruppens trafikbutiksverksamhet och bränslehandel uppgick den totala försäljningen till 1 641,6 miljoner euro i januari–september. Försäljningen var 5,6 procent längre än fjolårsnivån till följd av nedgången i marknadspriserna på bränsle. Handeln på ABC-stationerna var livlig under årets tredje kvartal. Finländarna reste lite mer aktivt på sommaren än i fjol, och stug- och veckoslutsturismen var fortsatt aktiv i september. Även gruppreseverksamheten har återhämtat sig efter coronan.I restaurangerna och butikerna på ABC-stationerna fortsatte den positiva utvecklingen under årets tredje kvartal, och det soliga vädret i början av hösten påskyndade biltvättshandeln. Den ökade försäljningen av elbilsladdning fick stöd av att ABC-laddningsnätverket har utvidgats och antalet elbilar har ökat. Inom semestertrafiken var juli månad alla tiders rekordmånad i fråga om laddningsförsäljning.

S-gruppens momsfria detaljhandelsförsäljning 1–9/2023

(för jämförbarhetens skull anges även förändringen i procent under 2019 före coronakrisen)
AffärsområdeFörsäljning (miljoner €)Förändring 1–9/2022 (%)Förändring 1–9/2019 (%)
Markethandel*7 724,8+8,5+24,7
Trafikbutiksverksamhet och bränslehandel1 641,6-5,6+26,4
Resebransch- och bespisningsverksamhet*607,3+15,5-2,6
Varuhus- och fackhandel190,7+5,8-8,6
Övriga402,5+5,1+6,5
S-gruppen totalt10 566,8+6,2+21,4
I markethandeln ingår S-gruppens dagligvaruhandel, Prismas bruksvaruhandel och järnhandeln.*I siffran ingår försäljningen i Estland och Ryssland. Affärsverksamheten i Ryssland har upphört. Affärsfunktionerna inom Prisma-butikerna och hotellen i Sankt Petersburg såldes i juni 2022.